,,Kopernik i jego świat"
,,Kopernik i jego świat" to najnowsza wystawa czasowa na Zamku Królewskim. Uczniowie kl. 7 a mogli dowiedzieć się, czym jeszcze zajmował się Mikołaj Kopernik i jak wyglądał świat w czasach, kiedy żył.
,,Kopernik i jego świat" to najnowsza wystawa czasowa na Zamku Królewskim. Uczniowie kl. 7 a mogli dowiedzieć się, czym jeszcze zajmował się Mikołaj Kopernik i jak wyglądał świat w czasach, kiedy żył.
W ostatnim tygodniu kwietnia klasa 1a wzięła udział w zajęciach w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie podczas zajęć poznali Robota Photona oraz jego możliwości. Dzieci za pomocą tabletu wprawiały robota w ruch, zmieniały kolory, dźwięki doskonale przy tym się bawiąc.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech
w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem tej inicjatywy jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Zestawy robotów do składania LEGO SPIKE
Program „Laboratoria Przyszłości” to również wspaniała nauka poprzez zabawę. Podczas zabaw konstrukcyjnych dzieci uczą się: kreatywności, umiejętności pracy w grupie, krytycznego myślenia, cierpliwości, samodzielności i pewności siebie. Jest to interesująca forma pracy,
która wpływa na rozwój społeczny, emocjonalny i językowy dzieci.
Nadal intensywnie realizowaliśmy naukę z zestawami LEGO,
tym razem głównie w klasach piątych i szóstych, które przez kilka zajęć zapoznawały się z możliwościami zestawów. Z zestawami LEGO można pracować w różny sposób. Tym razem była to praca w małych zespołach – po złożeniu robota, uczniowie układali krótki program sterujący z tabletów, które już mamy dzięki wsparciu Rady Rodziców, za co bardzo dziękujemy!
Więcej zdjęć w galerii.
Marek Świetlicki - szkolny koordynator programu Laboratoria Przyszłości
Szanowni Rodzice, Przyjaciele Szkoły Podstawowej nr 46 w Warszawie!
Będziemy bardzo wdzięczni jeżeli 1,5% należnego podatku za 2022 rok przekażecie Państwo naszej szkole za pośrednictwem Instytutu Inicjatyw Pozarządowych nr KRS 0000245554.
Liczymy na Państwa życzliwość.
Gwarantujemy, że uzyskane pieniądze będą w całości wykorzystane na potrzeby dzieci i szkoły.
Jak to zrobić?
1.Obliczyć 1,5% należnego podatku.
2.Jako organizację wskazać: Instytut Inicjatyw Pozarządowych nr KRS 0000245554.
3.W informacji uzupełniającej koniecznie zaznaczyć, że wpłata dotyczy Szkoły Podstawowej nr 46 w Warszawie
Dziękujemy!
26 kwietnia grupa uczniów z klas 5-tych udała się do Teatru Narodowego na wycieczkę edukacyjną. Tym razem uczestnicy dowiedzieli się, jak zbudowana jest scena główna teatru oraz poznali jej możliwości techniczne. Wysłuchaliśmy krótkiego wykładu zastępcy dyrektora teatru ds. technicznych Zbigniewa Kośki oraz uczestniczyliśmy w pokazie świateł i dźwięku. Scena stała się na moment czarodziejskim miejscem, gdzie wszystko może się zdarzyć. Na przykład niebieski obłok, huk pioruna, czy unosząca się lub zapadająca – podłoga.
Po lekcji, dzięki uprzejmości pani Danieli Bartmińskiej z Opery Narodowej, mogliśmy odwiedzić Muzeum Teatralne, zlokalizowane w sąsiednim budynku i obejrzeć wystawę poświęconą słynnej artystce operowej Marii Fołtyn. Pani kustosz wystawy zgodziła się powiedzieć kilka słów na temat tej świetnej postaci. Na koniec pani Daniela zaprowadziła nas na drugie piętro, gdzie znajduje się wystawa obrazów Antoniego Fałata. Obok niezwykłych, mrocznych prac artysty zaskoczyło nas wielkie lustro. Umieszczone na końcu sali sprawiało wrażenie przejścia do kolejnego, niezwykłego pomieszczenia.
To już druga wycieczka w ramach Projektu „Klasa TN. Pierwszy dzwonek” – współpracy naszej szkoły z Teatrem Narodowym.
Zazieleniamy naszą szkoła, działania w ramach Światowego Dnia Ziemi. Więcej zdjęć w galerii.
W dniu 20. kwietnia klasy pierwsze i drugie uczestniczyły w spektaklu cyrkowym na motywach powieści Lewisa Carrolla, pt. ,,Alicja w krainie czarów" w Terminalu Kultury Gocław. Świat widziany oczami Alicji zachwycił nie tylko najmłodszych, ale również dorosłych widzów. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję, do zanurzenia się się w świat fantazji i przeżycia niezapomnianych chwil wspólnej zabawy.
Nasza szkoła kolejny raz dołączyła do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, aby upamiętnić rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, podczas których poznali historię Żydów podczas II wojny światowej oraz poszerzyli swoją wiedzę na temat znaczenia udzielania wsparcia osobą doświadczającym dyskryminacji. Warsztaty miały na celu inspirować do niesienia pomocy najsłabszym. Uczniowie zapoznali się z historią trzech przyjaciół – Macieja, Samuela i Johanna oraz ich losach przed i w czasie wojny. Poznali pojęcia prawdziwej przyjaźni, troski i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Opowiadanie zostało napisane przez Katarzynę Ryrych „Takich dwóch jak nas trzech” z okazji przypadającej 80 rocznicy wybuchu Powstania.
22 kwietnia to świeto naszej planety- Dzień Ziemi!
Z tej okazji zachęcamy, aby 21 04 przyjść do szkoły ubranym na zielono. Każdy otrzyma w tym dniu naklejkę z koniczynka, która będzie symbolem tego wyjątkowego dnia.
Pozdrawiamy,
Mały Samorząd Uczniowski
Tuż przed świętami, w sali AV w budynku przy Podbipięty odbył się wieczorny pokaz spektaklu szkolnej grupy teatralnej "Świat Zoe". Przedstawienie porusza problem poszukiwania akceptacji, radzenia sobie z poczuciem wyobcowania. Co robimy, by zyskać przyjaciół? Czy to zawsze działa? Czego potrzebujemy, gdy mówimy "nikt mnie nie lubi"?
Scenariusz jest autorskim pomysłem uczestników grupy. Akcja rozgrywa się na granicy świata realnego i fantastycznego. Spektakl został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność złożoną z rodziców, dziadków, rodzeństwa i przyjaciół. Wkrótce odbędzie się pokaz dla klas 5-tych.
Obsada:
Zoe - Asia Śpiewak
Trickster/Aga/Michał - Agnieszka Baer
Cukiereczek/Klara - Blanka Bator
Burza/Daria - Klaudia Paruzel
Piłkarka - Basia Misiewicz
Chłopak/Łukasz/Książę - Jania Winiarska
Księżniczka/Nauczycielka - Ola Brejnak
Kot/Marcin/Kamila- Zosia Kiersztyn
Reżyseria, opracowanie tekstu - Wioletta Witkowska