Laboratoria Przyszłości
wrzesień / październik 2023
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech
w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem tej inicjatywy jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Laboratoria Przyszłości to największy program edukacyjno-technologiczny skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
W roku szkolnym 2023/24 będziemy kontynuowali wdrażanie celów i zaleceń tej pożytecznej inicjatywy naszego państwa, dzięki której mogliśmy zdobyć wyposażenie, głównie z zakresu wprowadzenia do robotyki i druku 3D, ale także, w mniejszym zakresie – fotografii i filmowania. W ubiegłym roku szkolnym realizacja odbywała się głównie na lekcjach i zajęciach dodatkowych w ramach edukacji informatycznej klas 4-8. Było to wiele godzin poświęconych realizacji programu – pod tym względem był to udany rok!
W tym roku szkolnym zagadnieniom programowania i robotyki poświęcimy głównie drugie półrocze – ze względu na wymogi realizacji podstawy programowej nie jest możliwe realizowanie robotyki na każdych zajęciach – prosimy o zrozumienie! Pierwsze półrocze wypełnią nam kwestie programowania Scratch i Baltie, ale także projektowania 3D w programie Tinkercad. Poniżej krótkie przedstawienie naszych zasobów i ich przydatność edukacyjna – część pierwsza.
GRA EDUKACYJNA - SCOTTIE GO
W serii gier edukacyjnych Scottie Go! przyjazny kosmita, przeżywa liczne przygody podróżując swoim pojazdem kosmicznym w Kosmosie. Pomagając Scottiemu w jego licznych przygodach gracze zdobywają wiedzę programistyczną oraz ważne kompetencje społeczne.
Gra polega na układaniu poleceń dla Scottiego do wykonania, w postaci puzzli, na planszy lub stole; jest to dla uczniów przyjazne, gdyż kojarzą to od razu ze znanym sobie programem Scratch. Jednocześnie posługujemy się aplikacją na tablecie, fotografujemy ułożony zestaw poleceń i posuwamy się dalej w grze, pokonując kolejne poziomy rozgrywki. Gra bardzo sprzyja pracy w małych grupach uczniów, co jest jej dodatkowym atutem. Mamy 10 takich zestawów z zasobów LABORATORIÓW PRZYSZŁOŚCI.