Laboratoria Przyszłości – styczeń 2023

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech
w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem tej inicjatywy jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Robot PHOTON

Zestawy robotów do składania LEGO SPIKE

Nadal intensywnie realizowaliśmy naukę z zestawami LEGO, (klasy czwarte), a także składanie i programowanie SkriBota – w starszych klasach naszej szkoły.

W najbliższym czasie czeka nas uruchomienie i wdrożenie ciekawych zestawów robotyki Photon. Zestawy te można wykorzystywać na różnych zajęciach; dają możliwość wzbogacenia bardzo wielu tematów lekcyjnych i powinny zainteresować nauczycieli wielu przedmiotów.

W styczniu kontynuowaliśmy zajęcia z uczniami w zakresie robotyki i podstaw programowania. Więcej zdjęć umieścimy za miesiąc.

Grudzień to także czas składania i programowania kolejnego robota SKRIBOT, w wykonaniu uczennic z klasy 8 a. Nadal wykorzystujemy drukarkę 3D firmy Zortrax. Tym razem znalazła zastosowanie przy druku elementów na dzień dla kandydatów – tarczę szkoły zaprojektowaną przez naszego zdolnego ucznia!

Marek Świetlicki - szkolny koordynator programu Laboratoria Przyszłości

Ferie zimowe

Spotkanie z ratownikiem medycznym

Tuż przed feriami zimowymi uczniowie klasy 4a wzięli udział w szkoleniu z pierwszej pomocy. Zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze nie tylko podczas zimowego wypoczynku. Mniemy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności nie będą musiały być wykorzystane w wolnym czasie. Podczas wypadów zimowych życzymy wszystkim uczniom odpowiedzialności i odwagi cywilnej w podejmowaniu pierwszej pomocy przedmedycznej – gdyby wystąpiła taka konieczność.

Wizyta w Sejmie

Dzięki uprzejmości Pani Poseł Barbary Dziuk, klasa 6 b w dniu 25 stycznia 2023 roku zwiedziła gmach Sejmu. Trasa zwiedzania rozpoczęła się w Centrum dla Zwiedzających (budynek S) i obejmował przejście podziemnym korytarzem, gdzie prezentowana jest wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Dalej uczniowie zwiedzili galerię Sali Posiedzeń Sejmu oraz wysłuchali krótką prelekcję dotyczącą historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Pani Poseł Barbara Dziuk opowiedziała o swoich doświadczeniach zdobytych w trackie pełnienia misji parlamentarnej oraz działaniach podejmowanych w życiu, które zaprowadziły Panią Poseł w ławy sejmowe. Na koniec uczniowie dzięki zabiegom Pani Poseł spotkali się z Wicemarszałkiem Sejmu Panią Małgorzatą Gosiewską.

Może kiedyś któryś z uczniów zasiądzie w ławie sejmowej.....

Nietypowa lekcja uczniów kl. 7 a

Nauka to nie tylko siedzenie w ławkach. Wiedzę można zdobywać  inaczej.
Zachęcamy wszystkich do eksperymentowania i szukania niekonwencjonalnych sposobów odkrywania wiedzy:)

WYNIKI KONKURSU O PATRONIE

Konkurs Małego Samorządu Uczniowskiego

pt.Co wiemy o naszym Patronie” rozstrzygnięty!

Oto zwycięzcy:

I miejsce - Zofia Baranowska z 2a
II miejsce - Anna Karcz z 1c
III miejsce - Jaśmina Karcz z 1c
Wyróżnienie- Maciej Stefańczyk

Serdecznie gratulujemy.

Opiekunowie MSU

Nagrody zostaną wręczone podczas apelu.

Droga Babciu, Drogi Dziadku

świetliki życzą:

stu lat

zdrowia

szczęścia

pomyślności

miłości

energii

braku zmartwień i trosk

wielu powodów do radości

i zadowolenia z dzieci i wnuków !

Z okazji Waszego święta Świetliki zrobiły piękne laurki.

Wszystkiego dobrego!

Wyniki konkursu retorycznego

Gratulujemy wszystkim, którzy zmierzyli się z trudną materią słowa w konkursie retorycznym. Poruszane przez uczniów tematy dotyczyły m.in.:
- wpływu muzyki na nasze życie,
- zalet i wad grania w gry,
- stresu,
- zmiany systemu nauczania,
- kobiet,
- słyszenia a nie słuchania,
- presji społecznej
Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymują:
Patrycja Jakubowska kl. 8 d
Emil Bartków kl. 8 c
Zuzanna Orłowska kl. 8 c

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, która ufundowała nagrody rzeczowe.

Organizator: Marta Gołaszewska

Jasełka w Klasztorze u Dominikanów

W niedzielę 15 stycznia uczniowie Naszej Szkoły wystawili widowisko o Bożym Narodzeniu w zaprzyjaźnionym Klasztorze dominikanów. Zapraszamy do galerii na fotorelację z wydarzenia, a także zachęcamy do obejrzenia filmu zamieszczonego pod linkiem ;

Szkoły Pełne Talentów - podsumowanie

w dniu 20.11.2022r. zakończyła się kampania sieci sklepów Lidl Szkoły pełne talentów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przynosili do szkoły Talenciaki. Dzięki Państwa zaangażowaniu zebraliśmy w sumie 7825 punktów i wymieniliśmy je na wspaniałe nagrody, które będą służyły uczniom ze wszystkich klas:

- automatyczna pompka do piłek
- zestaw do lekkoatletyki
- zestaw materiałów papierniczych XL - x 2
- magnetyczna piramida żywienia - x 2
- zestaw do nauki XXL - energia słoneczna
- pakiet planszówek dla najmłodszych (5 gier)
- zestaw 10 piłek do siatkówki
- zestaw 10 piłek do piłki nożnej
- zestaw do eksperymentów - elektryczność
- tablice magnetyczne „Układ pokarmowy”